Her Çocuk Haklarıyla Doğar Sergisi, 22-26 Kasım 2018, Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi

Bu sergi ilk defa 2011 yılında Çocuk Vakfı öncülüğünde gerçekleştirilen 1. Çocuk Hakları Kongresi kapsamında Haliç Kongre Merkezi’nde açılmıştır.

Şimdilerde 20 Kasım Çocuk Hakları Haftası nedeniyle sergimizi Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi’nde Kadıköylü çocuklarla buluşturmuş olmaktan ayrı bir mutluluk duymaktayız.

Çocuk Hakları Sözleşmesi BM Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989’da kabul edildi. Sergi de bu sözleşmede yer alan ilk 40 maddenin 40 ayrı çizer tarafından yapılan resimlerinden oluşturuldu. Bizler bu sergide ziyarete gelen çocuklarda kendi haklarıyla ilgili farkındalık yaratmak için onların rengarenk hayal dünyalarına katkıda bulunmayı amaçladık. İstedik ki, geleceğimiz olan çocukların çocuk olma ve çocukluğunu yaşama hakkını keşfetme yolculuğunda birlikte kanat açalım.
Yalnız onlarla değil, şüphesiz, anne, baba ve tüm yetişkinlerle de.

Gelecek çocukların, gelecek çocuklarımız ve onlar haklarıyla var…

Bu sergiyi gerçekleştirmemiz için destek ve katkılarından dolayı Çocuk Vakfı başkanı sayın Mustafa Şirin’e Boyalıkuş Çocuk Kitabı İllüstratörleri Grubu olarak içtenlikle teşekkür ediyoruz.

Ayrıca ne yazık ki artık aramızda olmayan çok sevgili hocamız Nazan Erkmen’i sergimizde yer alan resmiyle ve özlemle anıyoruz.