profil-pic

Bekir Gürgen

Gallery

Özgeçmiş

  • Ankara'da büyüdüm. Çocuklar için yazıp (şimdilik yazdıklarım bende saklı) çizmeyi seviyorum. İllüstrasyonlar haricinde PTT Genel Müdürlüğü’ne pul tasarımı yapmaktayım. Aynı zamanda stockimage sanatçısıyım. Çalışmalarımı bilgisayar ortamında çalışsam da, tüm çocuklar gibi kağıdı, kalemi, boyalarımı ve kedileri seviyorum.
  • 1991 yılından beri sektörde çalışıyorum. Bir süre animasyonla ve produksiyon ile uğraştım. Daha rahat bir hareket imkanı olan illüstrasyon denemelerim neticesinde çok fazla malzemenin olduğu, daha fazla insana hitap edecek bir sektörün her gün yenilenmeyi gerekli kıldığı bir ortamda her gün 18 saate yakın mesai yapıyorum. Lakin mesai sınırlarım evin içerisinde. Sadece çocuğa yönelme imkânım olmasa da onların elinde illüstrasyonlarla dolu bir kitabın olması her zaman heyecanlandırdı.
  • Türkiye'de ressamlar, illüstratörler ve konsept tasarımcıların özgürce çalışabilecekleri kullanabilecek bir sektör yok. Bu yüzden çok çabuk tüketilir değerler haline gelen bu meslekler için bir ekonomi gerektirir. Malzemelerimiz çok pahalı ve de ulaşılır değiller. Nihayetinde bir illüstratörün ya da kabaca sanatçının verimli bir hale gelmesi için ürettiği eserin düşüncenin sergilenmesi ve korunması gerekliliğini düşünen ve buna uygun işler çıkarmaya uğraşan bir çalışanım. Okuma oranının düşük olduğu ve giderek düştüğü bir ortamda bir çocuğun elinde kitap görmek elbette ki heyecanlandırır ve herkesi heyecanlandırmalı bence.